Badanie gołębi

Niezbędne badanie stanu zdrowia gołębi obejmuje badanie wymazów z wola w kierunku rzęsistków i grzybów oraz  pasożytów wewnętrznych w kale metodą flotacji.


  • do badania w kierunku rzęsistka (Trichomonas gallinae-powodującego min.żółty guzek, upadki u młodych, spadek formy lotowej) należy wybrać 5-6  osobników, od których po kolei pobierane są wymazy z wola i bezpośrednio badane pod mikroskopem w celu wykrycia ruchliwych pierwotniaków oraz komórek drożdży z rodzaju Candida
  • badaniu w kierunku pasożytów wewnętrznych (kokcydioza - powodowana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria, robaczyce- glistnica, kapilarioza, trichostrongyloza) poddawana jest próbka świeżego kału - najlepiej zebrać kał po nocy, szczególnie ten odbiegający kolorem i konsystencją od prawidłowego. Zebrany kał można umieścić w pojemniczku na mocz lub kał (dostępne w aptekach) albo też w czystym słoiczku/woreczku i dostarczyć do badania w ciągu maksymalnie 12 godzin od wydalenia przez gołębia. W przychodni próbka poddawana jest flotacji -całe badanie trwa ok. 25 minut.
  • w przypadkach wystąpienia problemów zdrowotnych w stadzie (drogi oddechowe, biegunki, przypadki zwiększonej śmiertelności, znaczny spadek formy) pobierane są próbki na badania dodatkowe. W naszej przychodni kierujemy próbki kału, krwi lub narządów na następujące badania:
  • bakteriologia z oznaczeniem wrażliwości bakterii na antybiotyki, badania w kierunku wirusów (ADENO, HERPES, CIRCO, PARAMYXO, REO-rota), Chlamydia-ORNITOZA, grzybica worków powietrznych-ASPERGILLOZA,