- W nagłych przypadkach badanie wykonywane jest bez przygotowania, niezbędne jest jedynie wykonywane przez nas w przychodni wystrzyżenie sierści z miejsca przykładania sondy ultrasonografu (usunięcie sierści jest naprawdę niezbędne ze względu na to, że zgromadzone między włosami powietrze całkowicie odbija fale ultradźwiękowe)
- Badania planowe - odpowiednie przygotowanie zwierzęcia pozwala na dokładniejszą, bardziej miarodajną ocenę narządów wewnętrznych Psy nie powinny jeść 12 godzin przed badaniem, koty ok. 10 godzin – ale ma być zapewniony stały dostęp do świeżej wody
- Dobrze byłoby podać odpowiednio wcześnie – nawet już na dzień wcześniej preparaty ułatwiające wydalanie gazów (typu espumisan czy esputikon) – jeżeli chodzi o dawki – lepiej skontaktować się z nami telefonicznie i wtedy ustalimy potrzebną dawkę na podstawie wagi pieska czy kotka
- Często jest tak, że wypełniony pęcherz moczowy bardzo ułatwia badanie usg –najlepiej żeby zwierzę było „niewysikane” – o ile to możliwe – więc kotu można zabrać kuwetę np. na 3 godz. przed badaniem, małego pieska przynieść na rękach – żeby nie wysikał się idąc do nas. Jeśli jednak jest to niemożliwe (duży piesek i In.), poradzimy sobie jakoś – podając np. kroplówkę – wtedy po czasie pęcherz się wypełni.
- Jeśli Państwa zwierzak jest bardzo nerwowy, niespokojny, czasem nawet agresywny przed badaniem usg konieczne jest przedznieczulenie (tzw. sedacja). Jest to jedyny sposób na wykonanie wiarygodnego badania.
© 2017 weterynarzmiechow.pl